Ekran Kartı Tamiri

Ekran Kartı Tamiri Hakkında

Ekran kartı tamiri hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bilgisayarın en önemli parçalarından bir tanesi olan ekran kartı, bilgisayar kasasından ekrana yansıyan bütün görüntülerin ekranda görünmesini sağlayan temel unsurdur. Bilgisayarda görüntü sağlayıcı olarak da ifade edebileceğimiz bu kart görüntünün kalitesini sağlayan unsur olarak da ifade edilebilir. Kaliteli görüntü için verimli çalışan yüksek performanslı bir ekran kartı olmazsa olmazdır. Ancak çoğu zaman kullanıcılar ekran kartlarından kaynaklı pek çok sorunla karşılaşmakta ve kötü görüntü kalitesinden yakınmaktadır. Bursa ekran kartı tamiri hizmeti veren firmamız ekran kartı kaynaklı görüntü problemlerinize çözümler sunmaktadır. Ekran kartı tamiri hizmeti ile yüksek performans, maksimum verim almanızı sağlıyoruz. Peki, görüntü kartı tamirini gerektiren durumlar nelerdir? Ekran kartı onarımı nasıl yapılır? Buyurun inceleyelim!

Grafik Kartı Tamiri Gerektiren Durumlar

  • Ekranda çizgi çizgi, bulanık görüntü olmuşsa,
  • Ekrana görüntü hiç gelmiyorsa,
  • Kesik kesik görüntü varsa ekran kartı tamiri hizmetine başvurmanız gerekir.

Grafik Kartı Tamiri Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın çoğu parçası gibi ekran kartı da ağır darbe veya kullanım ömrünü tamamlaması dolayısı ile bozulabilmektedir. Harici etken kaynaklı ekran kartı bozulmalarında ekran kartı onarmak daha kolayken kullanım ömrünün tamamlanması durumlarında tamir biraz daha zor olabilmektedir. Ekran kartınız bozulmuşsa ekran kartını değiştirmek veya ekran kartı onarım hizmeti almak şeklinde 2 seçenek çıkar karşınıza. Ancak ekran kartı fiyatlarının oldukça yüksek olması çoğu kullanıcıyı daha ekonomik bir seçenek olan ekran kartı onarımına yönlendirmektedir. Ekran kartı onarma işlemleri için Bursa ekran kartı tamiri hizmeti veren firmamıza başvuran kullanıcılara hızlı ve ekonomik bir çözüm sunulmaktadır. Ekran kartı onarımında ilk adım bilgisayar kasasının açılmasıdır. Ardından ekran kartının dâhili veya harici olmasına bağlı olarak çözüm yöntemi belirlenir. Yaygın bir şekilde kullanılan çip temizleme ve çip değiştirme yöntemi ile ekran kartı tamiri yapılır. Çok hassas bir iş olan çip değiştirme işlemini alanında uzman kişilerin yapması önerilir. Aksi durumlarda ekran kartı çipine verilecek hasar ekran kartını kullanılamaz hale getirebilecektir.

ekran kartı tamiri
ekran kartı tamiri

Kart tamirinde kullanılan yöntemlerden biri de fırın ile tamirdir. Fırınla ekran kartı tamiri şu şekilde yapılmaktadır. Öncelikle ekran kartı yerinden sökülür ve alüminyum folyo ile çepeçevre sarılır. Daha önceden ısıtılmış fırında 10-15 dakika bekletilen ekran kartı fırından çıkarılır. Soğuduktan sonra yerine tekrar takılan ekran kartı çok yüksek ihtimalle çalışır. Bu işlem basit ve maliyetsiz bir çözümdür. Ancak her arıza için bu işlemin yapılması mümkün değildir. Benzer şekilde ekran kartının zarar göreceği şekilde fırına konması da oldukça sakıncalıdır.

Ekran kartınızla ilgili problem yaşıyorsanız derhal Bursa grafik kartı tamiri hizmeti veren firmamıza başvurarak ekran kartınızı tamir ettirebilirsiniz.