Yazıcı Tamiri

Yazıcı Tamiri Hakkında

Yazıcı tamiri nerede yaptırabilirim ? diye sormadan önce genel bir kaç bilgi vermek istedik. Yazıcı, elektronik ortamlardaki metin ve resimleri bir kâğıt üzerinde gösteren elektronik bir alettir. Bu yazıcılar bilgisayarlara kablo ya da USB ile bağlanabilmektedir. Modern şekilde günümüzde yazıcıların çoğundan faks çekme, tarama yapma ve fotokopi çekme işlemleri yapılabilmektedir. Bu yazıcıları 7 parça da incelemek mümkündür. Gelin bu 7 parçayı birlikte inceleyelim.

Karakter Yazıcılar: Bu yazıcılar daktiloya benzemektedir ve yazıcıların ilk örneğidir. Yazıcılarda bulunan karakterler tıpkı daktilodakiler gibi bir şerit ile kâğıt üzerine geçirilir.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Bu yazıcı türünün üzerinde matris şeklinde iğneler bulunmaktadır. Bu iğneler aracılığı ile bilgisayarlardan gelen veriler kâğıda aktarılır. Bu yazıcılar sadece harf ve rakamların kullandığı muhasebe kayıtları için hale kullanılmaktadır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Mürekkep püskürtmeli olan bu yazıcı çeşidi nokta vuruşlu yazıcılar ile benzer özelliklere sahiptir. Nokta vuruşlu yazıcılardan farkı ise vurma noktasının yerine püskürtülen bir mürekkep bulunmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan ve en yüksek kaliteye sahip olan yazıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcılardır.

Lazer Yazıcılar: Lazer yazıcılar son geliştirilen yazıcı türlerindendir. Baskı kalitesi ve hızı oldukça yüksektir. Lazer yazıcılar fotokopi makineleri ile benzerlik gösterseler de fotokopi makinelerinden farklı olarak baskının kaynağı bilgisayardan gelmektedir.

Isıl Yazıcılar: Bu yazıcı türü duyarlı bir kâğıt üzerine baskı yapmaktadır. 

UV Yazıcılar: UV yazıcılar ışığa duyarlı olarak mürekkepsiz bir şekilde çalışmaktadır.

Kalemli Yazıcılar: Bu yazıcı türünde kâğıdın yüzeyinde özel bir kalem gezdirilir. Bu yöntem günümüzde çok nadir kullanılmaktadır.

yazıcı tamiri
yazıcı tamiri

En Sık Karşılaşılan Yazıcı Arızaları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yazıcıların 7 farklı çeşidi bulunmaktadır. Yazıcı tamiri yaparken de bu 7 farklı cihaz için farklı yazıcı tamiri yöntemleri bulunmaktadır. Her cihazın kendi özelliklerine göre ve profesyonel yazıcı tamirini bilen bir kişi tarafından tamir edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz yazıcı arızalarından biri yaşıyorsanız yazıcı tamiri hizmeti almanız gerekmektedir.

  • Yazıcınızdan aldığınız çıktının üzerinde ince beyaz çizgiler ya da boşluklar varsa yazıcı tamir hizmetine başvurmalısınız.
  • Kartuşunuz yazıcınıza takılmıyorsa ya da yazıcı kartuşu tanımıyorsa yazıcınızda arıza vardır. Bu arıza kartuşun üzerinde bulunan bandın hala çıkarılmamış olmasından ya da kartuşun ve kartuş yuvasının kirli olmasından kaynaklanabilir. Böylesi durumlarda yazıcınızın daha fazla hasar görmemesi için yazıcı tamiri için acele etmelisiniz.
  • Yazıcıda hiçbir hareket yoksa ya da kâğıt boş çıkıyorsa yine yazıcı tamiri hizmeti almanız gerekmektedir. Bu sorunun nedenleri yazıcının mürekkebi tanımıyor olması ya da nozellerin tıkanmış olmasından kaynaklanabilmektedir. Eğer yazıcıyı çalıştırdığınızda yazıcıda herhangi bir hareket yoksa ya da kâğıt boş çıkıyorsa mutlaka profesyonel bir yazıcı tamiri hizmeti almalısınız. Çünkü bu, büyük bir sorun teşkil etmektedir.
  • Yazıcı kâğıda siyah çizgiler ya da çeşitli mürekkep lekeleri atıyorsa bu yine yazıcınızda bir problem olduğunun göstergesidir.

Yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan biri ya da başka bir yazıcı arızası ile karşılaştıysanız Bursa yazıcı tamiri hizmeti veren firmamız ile iletişime geçerek yazıcınıza çözüm bulabilirsiniz. Ucuz fiyatlara yazıcı tamiri yaptımak istiyorsanız iletişime geçin. Anakartçı bilgisayar olarak Kartuş ve Toner arızaları kartuş ve toner dolumu, bilgisayar tamiri vb. bir çok hizmeti sizlere sunuyoruz.